Extra-Curricular

Art
GCSE Catch UpAny lunchtimeW005
W006
W018
Mrs Beech
Ms Measures
Miss Liversidge
GCSE Catch UpTuesday 3:00pm-4:00pm
Thursday 3:00pm-4:00pm
W005
W006
W018
Mrs Beech
Ms Measures
Miss Liversidge
Business Studies
GCSE Catch upTuesday 3:15pm-3:45pm
Thursday 3:15pm-3:45pm
Thursday12:30pm – 12:55pm
R114
R110
R114
R110
Mrs Ghag and Mr Lynch
Mrs Ghag and Mr Lynch
Mrs Ghag and Mr Lynch
Mrs Ghag and Mr Lynch
Design and Technology
Year 10 Technology Club
(for invited students)
Wednesday
1:20pm – 1:50pm
W011Mr Greenslade
GCSE Catch UpWeek 1 Tuesday 3:00pm-4:00pm
Week 2 Thursday 3:00pm -4:00pm
W008W008Mr Greenslade
Mrs Eccleston
Mr Greenslade
Mrs Eccleston
Drama
GCSE Drama Additional Catch Up/RehearsalMonday
1:20pm – 1:55pm
Tuesday, Thursday, Friday
12:20pm – 12:55pm
N028
(Drama Studio)
N028
(Drama Studio)
Mrs Smith
Mrs Gill
Mrs Smith
Mrs Gill
English
KS3 Sixth Form English Tutoring/
Mentoring
Monday
1.20pm-13.55pm
H201Mrs Simmons
KS3 Book ClubThursday
12:30pm – 12:55pm
H201Mrs Simmons
KS3 English Homework ClubTuesday
12:20pm – 12:55pm
H201Mrs Simmons
Magistrates’ Court Mock TrialsThursday
3:00pm – 4:00pm
H202Miss Sockett
Mrs Hera
Miss Whitehouse
Geography
KS4 Catch-Up SessionsEvery LunchtimeGeography DepartmentMrs Buchanan
KS3 Homework ClubThursday
12:20pm – 12:55pm
R020Mr Chidziya
History
GCSE History ClubTuesday
3:00pm – 4:00pm
R104
R102
Miss Hindle
Miss Murray
GCSE History ClubThursday
3:00pm – 4:00pm
R108Miss Dhaliwal
GCSE History ClubFriday
3:00pm – 4:00pm
R102Miss Ford
ICT and Computing
All years
Homework Club
Monday
1:30pm – 1:55pm
W103Miss Rai
Computing and ICT Homework/ Coursework Catch upTuesday and Thursday
3:00pm – 4:00pm
T112Mr Taylor
Computing and ICT Homework/ Coursework Catch upTuesday and Thursday
3:00pm – 4:00pm
T101Mr Raja
A-Level
Support
Thursday
12:30pm – 12:55pm
W103Mr Rai
Coursework catch upTuesday and Thursday
12:30pm – 12:55pm
N023Mr Raheam
Mathematics
Numeracy Ninjas
Puzzles and problem solving
Tuesday
Lunchtimes
H114Mrs Senyah
Maths Young Leader Award (MYLA
 students only)
Friday
12:20pm – 12:55pm
H114Mrs Senyah
Media
Media debates –
For Y9 & Y10 Media students
Friday – Week 2 only
1:30pm – 1:55pm
(Bring your lunch)
H211Mr Murray
Modern Foreign Languages
KS3 Languages ClubThursdays – Week 2
12:30pm – 12:55pm
(Bring your lunch)
N107Miss Embleton
Music
Brass GroupMonday
11:05pm – 11:20pm
R027Ms Williams
ChoirTuesday
12:20pm – 12:55pm
R027Miss Rogoff
Keyboard GroupWednesday
1:20pm – 1:50pm
R027Ms Newman
BandFriday
12:20pm – 12:55pm
R027Mr McEwan
Individual/group rehearsalsEveryday
Lunchtime
Practise RoomsMs Newman
Mr McEwan
Physical Education
KS4 ‘The theory of PE’Friday
12:20pm – 12:55pm
R107Mr Perry
KS5 ‘The theory of PE’Friday
12:20pm – 12:55pm
R106Mrs Wragg
Science
Astronomy ClubTuesday
3:15 – 4:15 pm
T001Mr Mumba
SEND
SEN Breakfast ClubEvery morningLearning Support UnitMrs Hadley
Team PlayersEvery LunchtimeSports HallMr Brown
SEN Buddy ClubEvery LunchtimeR016Mrs Holl
Mrs Hadley
Year 7
Homework ClubTuesday and
Thursday
12:30pm – 12:55pm
N021Mr Brown
Mrs Whitehouse
Chess ClubTuesday
12:30pm – 12:55pm
W008Mr Greenslade
Year 9
Homework ClubEvery lunchtimeR019Mr Heeley
Year 11
Study ClubWednesday
2:00pm –  3:00pm
Learning HubMiss Vaughan
Sixth Form
Debating SocietyTuesday
3:00pm – 4:00pm
Conference RoomMiss Sockett

Extra-Curricular PE Timetable Spring Term 2019

 

Lunch
MonTeam Players (invite only) Duke Of EdinburghSports Hall 1 R106Mr Brown
Miss Butler
TuesNetball
Table Tennis
Trampolining
Fitness
Team Players (invite only )
Sports Hall 1
Sports Hall 2
Newton Hall
Fitness Suite
Sports Hall 2
Mrs Clifton/Miss Paskin
Mr Perry
Mrs Wragg
Miss Butler
Mr Landsborough
Mr Brown
Wed   
ThursTrampolining Dance
Fitness
Team Players (invite only)
Newton Hall
Redgrave Gym
Fitness Suite
Sports Hall 2
Mrs Wragg
Miss Paskin
Mr Landsborough
Mr Brown
FriBadminton
Gymnastics
Sporting Aptitude Club
GCSE PE Revision
A level Revision
Team Players (invite only)
Sports Hall 1
Redgrave Gym
Sports Hall
R107
R106
Fitness Suite
Mr Hopkins
Miss Butler
Mr Baggley
Mr Perry
Mrs Wragg
Mr Brown
After School
Mon   
TuesDuke of Edinburgh Table Tennis BCC
Year 7 Netball Fixture
R106 Sports Hall 2
Sports Hall 1
Miss Butler
External Coaches
Mrs Clifton/Miss Paskin
WedJudoRedgrave Hall 
ThursThe School Run
Girls Football Training
BTEC Dance
Sports Hall
Sports Hall/Field
Redgrave Gym
Mrs Thomas
Mrs Bell
Mrs Wragg
Miss Parker/Mr Jones
Miss Paskin
FriAthletics ClubSports HallMrs Thomas

PLEASE MAKE SURE…

• You attend regularly
• You wear appropriate kit for sporting/practical activities
• Your parents know if you are staying behind after school and what time you will be home
• You go straight home after your after-school session
• You understand the correct procedures if you need a school lunch
• You remember that staff are giving up their time to run all of these activities
• You record in your planner all activities you participate in
• You show good sportsmanship and are respectful of others
• You ENJOY YOURSELF!

Boy’s football training / matches information will be circulated separately – please see:

Year 7Mr Hopkins
Year 8Mr Brown/ Mr Cavell
Year 9Mr Baggley
Year 10Mr Landsborough/Mr Jones
Year 11Mr Perry/Mr Lynch

 

Breakfast Clubs

Wednesday – Year 8 Club – 8am – Mr Hopkins

Monday and Thursday – A Level Revision- 8am – Miss Smith